sobota, 12 października 2013

Ogame: Bądź eko(logiczny) (tactic)

Co to jest EKO ?

Bez tzw. "eko" nie licz na wiele. Skrót ten, oznaczający ekonomie w grze jak dla mnie, bądź co bądź, jest trochę naciągany, ale skoro już ktoś ukuł takie pojęcie w tym kontekście, to i ja będę go używać (żeby  się np. nie zasmucił gdy dowie się co o tym myślę; ) ). Naciąg wg. mnie wynika z tego, że w mojej wyobraźni pod hasłem "ekonomia" widzę cały czas znacznie większą liczbę zależności w stosunku do tego co oferuje Ogame, chociaż z definicji "eko" tak naprawdę wystarczyłby już pewnie jeden surowiec i jakaś metoda wykorzystywania go by można było zacząć mówić o ekonomii. Ale do rzeczy:

Można powiedzieć, że eko w tej grze, pomimo iż dotyczy wszystkich budynków jakimi gracz dysponuje, w ogólnym rozrachunku sprowadza się do tego by mieć dwie podstawowe kopalnie (metal i krycha) na jak najwyższych poziomach, a trzecią (deuter) na odpowiednim do naszego sposobu gry (górnik / wojownik / mieszany). Do tego wszystkich tych kopalni trzeba mieć jak najwięcej, co z kolei wymusza kolonizowanie kolejnych planet. Ot, i cała filozofia.

W początkowych etapach gry może jednak powstać pewien  dylemat (w sumie na dalszych etapach również, ale w znacznie większej skali): Czy w danym momencie rozbudowywać kopalnie, czy flotę, oraz w jakiej kolejności rozwinąć niektóre, istotne badania i budowle, ale o tym może innym razem, bo jest to kwestia kropli w morzu na przestrzeni miesięcy grania. Tak więc kopalnie czy flota ? 
Dzięki flocie wojownicy mogą co jakiś czas otrzymywać zastrzyki surki (surowców) zdobytej na innych, nieuważnych graczach i strzały te dają często o wiele większe zyski niż codzienny przyrost z kopalni. Wymaga to jednak więcej zachodu i opłat walutą "paliwową", niż gromadzenie surowców metodą górniczą. Spróbuję choć mgliście nakreślić jakie czynniki wpływają na wybór pomiędzy użyciem floty, a kopalnią, oraz ewentualnymi, dodatkowymi sposobami na zdobycie zasobów. Są to mianowicie:

  • Czas jakim dysponujesz na granie (wojownicy muszą znacznie dłużej przesiadywać przed grą). 
  • Twoje umiejętności ochrony floty i prowadzenia ataków. Jeśli wtopisz, tracisz flotę na zawsze a surowce wydane na jej zbudowanie przepadają bezpowrotnie (co jest raczej logiczne). Nie dzieję się to natomiast w przypadku budowli, gdyż przeciwnik nie może ich zniszczyć i raz rozwinięty budynek wlicza się na stałe w do punktacji (Chyba że zburzysz go z własnej woli).
  • Twój neighbourhood  - czyli ile potencjalnych celów znajdziesz w okolicy (lub ilu twardzieli znajdzie ciebie wcześniej), oraz ile czasu wymagać będzie "obsługa" tych celów. 
  • Szeroko pojęty "czynnik ekonomiczny", czyli uwzględnienie w czasie obecnego tempa przyrostu surowców w stosunku do tempa jakie zyskasz po rozbudowie, rozważenie alternatywy w postaci inwestycji we flotę i zysków z ataków, pojemności magazynów, metod zabezpieczenia surki jakie stosujesz, czy twoich możliwości (kontaktów) handlowych, dzięki którym możesz "przemieniać" surowce na inne surowce. 
  • Zabawy czysto hazardowej o nazwie "ekspedycja", dzięki której możliwe jest zwiezienie na powrocie całkiem niezłego pakunku surowców po jednym locie floty (np. 1,08 kk), albo wessanie tejże floty w czarną du... dziurę znaczy się, co równa się sporej stracie. Jest to fajna opcja mogąca na początku znacznie przyspieszyć rozwój eko jeśli jesteś urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Późniejsze, stosunkowe zyski nie są już tak obfite.
  • Regularnego dokonywania zakupów dopalaczy na aukcjach  zwiększających czasowo przyrostu surowców. Dopalacz jednak kosztuje, a jeśli przegrasz aukcję - nikt nie zwraca zalokowanych w niej zasobów,które mogły by stanowić dość pokaźną część jakiejś rozbudowy na początku gry.
  • Twoich planów na najbliższy czas poświęcony Ogame. Może np. lepiej jeszcze szarpnąć się na kilka strzałów flotą, którą zbudujesz z zapasów, a dopiero surkę uzyskaną w taki sposób przeznaczyć na kopalnie, co potem może być znacznie trudniejsze ze względu na znacznie trudniejsze cele do ograbienia. Do tego dochodzi szansa, że twój kumpel znowu skupuje metal, który zezłomujesz na przeciwnikach, a odsprzedaje w zamian potrzebny ci kryształ po dobrym przeliczniku ? Chyba, że nie chcesz inwestować w deuter w najbliższym czasie, bez którego nie polatasz i uważasz, że lepiej będzie zaczekać jeszcze chwilę i rozbudować dwie pomniejsze kopalnie kryształu i za to dopiero zacząć kupować deuter u innych.
Wszystko to wiąże się z tym, że raz wydanych surowców zazwyczaj nie da się odzyskać, więc na kolejny krok trzeba poczekać (zazwyczaj za każdym razem coraz dłużej).

Trzeba również pamiętać, że bez energii, pozyskiwanej z elektrowni słonecznej (prąd za darmo), elektrowni fuzyjnej (na deuter), lub satelitek (te ostatnie dają energię za free, w zależności od położenia planety w stosunku do słońca, ale mogą zostać zniszczone przez przeciwnika) kopalnie nie podziałają na pełnych obrotach. W związku z tym przed rozwinięciem wydobycia należy uwzględnić w kosztach podniesienie elektrowni na level i zestawić to z ewentualną opłacalnością zarobienia na to eko tymczasowa, inną drogą.

Jeśli więc grając w Ogame nadal zadajesz sobie pytanie "Jakie eko jest najlepsze ?", to odpowiedź wg. mnie brzmi: Takie, które ma najwięcej kopalni na jak najwyższych levelach, bez względu na to czy jesteś wojakiem, czy ryjesz ziemię. Wszystkie pozostałe budynki rozwijaj natomiast na tyle, na ile jest to konieczne w danym momencie (np. magazyn się przepełnia, lub trzeba zacząć produkować statek z wymagający lepszej Stoczni). Ogame to gra długodystansowa i prędzej czy później, cierpliwi gracze dochrapią się niezłych cyferek. Jeśli jednak chcesz mieć jak najlepszy TOP na daną chwilę (jak dla mnie dopiero tutaj można stwierdzić tak naprawdę czy masz dobre eko, czy nie), wypadało by rozważyć przynajmniej niektóre z wymienionych wyżej czynników przed kliknięciem na "level up".


1 komentarz :

  1. No nieźle.. Aż tak dokładnie tych wszystkich kwestii nie rozważałam... Bardzo sumiennie i błyskotliwie zarazem opisana taktyka-i. Ciekawe, jak szybko przy wykorzystaniu tych informacji wróciłabym na poprzednie miejsce?:D Ogame to nie gra dla rozespanych roztrzepańców niestety...

    OdpowiedzUsuń